poniedziałek, 10 czerwca 2013

Lekcja 31

Praca z edytorem Windows Movie Maker

Tworzenie filmu promującego miejscowość, w której mieszkam.

poniedziałek, 3 czerwca 2013

Lekcja 30

Tworzenie i edycja filmów- Microsoft Windows Movie Maker


Microsoft Windows Movie Maker daje dostęp do opcji takich jak dzielenie wideo na klipy czy dodawanie komentarza audio lub też łączenie obrazów tak, aby były w jednym ciągu. Pliki zapisywane są w formacie Windows Media Video oraz w Microsoft Windows Movie Maker. Jest to program typu freeware, co oznacza, że można go darmowo pobrać z Internetu.  

 

niedziela, 26 maja 2013

Lekcja 29

Pozdrowienia z wyspy Bora- Bora :))


Lekcja 28

Katalogowanie i edycja zdjęć- Corel PaintShop Pro

Dzisiaj na spotkaniu edytowaliśmy zdjęcia w programie Corel PaintShop Pro. Jest to edytor grafiki bitmapowej i wektorowej dla komputerów z systemem operacyjnym Microsoft Windows. 



poniedziałek, 13 maja 2013

Lekcja 27

 Katalogowanie i edycja zdjęć


Dziś na spotkaniu korzystaliśmy z darmowego programu Google Picasa. Umożliwia on przeprowadzanie korekty fotografii w podstawowym zakresie. Wśród narzędzi możemy znaleźć:
  • przycinanie i prostowanie obrazu
  • usuwanie efektu czerwonych oczu
  • automatyczny kontrast i kolor
  • wypełnienie światłem
  • temperatura kolorów
  • wyostrzenie
  • efekt czarno-bieli i sepii
  • ziarnistość


niedziela, 21 kwietnia 2013

Lekcja 26

Fotografia cyfrowa

Fotografia cyfrowa - polega na utrwaleniu obrazu w postaci cyfrowej, a nie, jak w fotografii tradycyjnej, na chemicznym nośniku światłoczułym. Do wykonywania zdjęć, w odróżnieniu od fotografii tradycyjnej  służy sprzęt o odmiennej konstrukcji: cyfrowy aparat fotograficzny.
Aparaty cyfrowe są od roku 2005 częściej kupowane od analogowych i posiadają cechy niespotykane w aparatach tradycyjnych, takie jak nagrywanie krótkich filmów. Inne urządzenia, na przykład telefony komórkowe, posiadają także często wbudowane małe aparaty cyfrowe.
Utrwalenie obrazu w aparatach cyfrowych odbywa się poprzez pomiar jasności poszczególnych pikseli (punktów) matrycy, na którą pada światło poprzez obiektyw. Różnica pomiędzy fotografią cyfrową, a tradycyjną sprowadza się zasadniczo tylko do sposobu utrwalania – zatrzymania obrazu, gdyż cała optyka właściwie nie uległa znacznym modyfikacjom w stosunku do fotografii tradycyjnej. Charakterystyczne w tej technice jest to, że każde zdjęcie posiada dokładnie określoną rozdzielczość obrazu wyrażoną w pikselach (jednostką rozdzielczości aparatu jest megapiksel – Mpx, trwają pracę nad aparatami o rozdzielczości gigapikselowej), podczas gdy w fotografii tradycyjnej rozdzielczość jest cechą charakterystyczną błony światłoczułej (wielkości kryształów srebra metalicznego). W obu przypadkach rozdzielczość fotografii limitowana jest zdolnością rozdzielczą obiektywu.
W obu technologiach występuje efekt ziarna (szumów), rosnącego wraz ze zwiększaniem czułości sensora lub filmu. W przypadku matrycy, wynika to z większego wzmocnienia sygnału, które to wzmocnienie wpływa także na szumy. W przypadku klisz fotograficznych o wysokiej czułości, używa się większych i co za tym idzie, bardziej widocznych ziaren bromku srebra.
Fotografia cyfrowa ewoluowała wprost od kamer telewizyjnych, lecz długo trzeba było czekać na jej upowszechnienie ze względu na trudną technologicznie miniaturyzację cyfrowych przetworników optycznych o zadowalającej rozdzielczości.


poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Lekcja 25

Fotografia analogowa

  
Fotografia (gr. φως, phōs, D. phōtós – światło; gráphō – piszę, graphein – rysować, pisać; rysowanie za pomocą światła) – zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła. Potoczne znaczenie zakłada wykorzystanie układu optycznego, choć nie jest to konieczne – fotografia otworkowa, rayografia.
Fotografia tradycyjna (inaczej, chociaż nie do końca poprawnie: fotografia analogowa, w odróżnieniu od cyfrowej) – fotografia w której nośnikiem obrazu są chemiczne materiały światłoczułe (filmy, błony, płyty, papiery itp.). W fotografii tradycyjnej dominuje fotografia srebrowa, czyli fotografia oparta na światłoczułych halogenkach srebra. Do fotografii tradycyjnej zaliczają się też szlachetne techniki fotograficzne wykorzystujące światłoczułe właściwości chromianów.


Camera obscura (Camera obscura z łac. ciemna komnata) – prosty przyrząd optyczny pozwalający uzyskać rzeczywisty obraz. Była pierwowzorem aparatu fotograficznego.
Camera obscura bywa nazywana również kamerą otworkową.







Aparat fotograficzny, potocznie aparat – urządzenie służące do wykonywania zdjęć fotograficznych. Pierwowzorem aparatu fotograficznego było urządzenie nazywane camera obscura.
Tradycyjny aparat fotograficzny jest urządzeniem przystosowanym do naświetlania materiału światłoczułego, umieszczanego we wnętrzu aparatu w postaci zwiniętej błony, wymiennej kasety z błonami ciętymi, lub też kliszy szklanej. Obecnie aparaty fotograficzne na błony małoobrazkowe są wypierane przez aparaty cyfrowe, gdzie elementem światłoczułym jest matryca z elementami fotoelektrycznymi.
Działanie aparatu fotograficznego

Oko – narząd receptorowy umożliwiający widzenie. W najprostszym przypadku chodzi o zdolność wykrywania pewnego zakresu promieniowania elektromagnetycznego. Bardziej skomplikowane oczy są w stanie dostarczyć informacje o kierunku padania światła, jego intensywności oraz kształtach obiektów.



czwartek, 28 marca 2013

Lekcja 24

Wesołych Świąt Wielkanocnych






 Praca z arkuszem kalkulacyjnym - ciąg dalszy

Kontynuacja pracy z arkuszem kalkulacyjnym Microsoft Office Excel.


sobota, 23 marca 2013

Lekcja 23

Praca z arkuszem kalkulacyjnym - ćwiczenia - ciąg dalszy

Kontynuacja pracy z arkuszem kalkulacyjnym Microsoft Office Excel.



Lekcja 22

Praca z arkuszem kalkulacyjnym - ćwiczenia

Praca z arkuszem kalkulacyjnym Microsoft Office Excel.


Lekcja 21

Praca z arkuszem kalkulacyjnym - funkcje trygonometryczne

Funkcje trygonometryczne  – funkcje matematyczne wyrażające między innymi stosunki między długościami boków trójkąta prostokątnego względem miar jego kątów wewnętrznych.
Do funkcji trygonometrycznych współcześnie zalicza się: sinus, cosinus (inna pisownia: kosinus), tangens, cotangens (kotangens), secans (sekans), cosecans (kosekans), z czego dwóch ostatnich obecnie rzadko się używa.


Lekcja 20

Praca z arkuszem kalkulacyjnym- funkcje kwadratowe- ciąg dalszy



Lekcja 19

Praca z arkuszem kalkulacyjnym - funkcje kwadratowe

Arkusz kalkulacyjny to program komputerowy przedstawiający dane, głównie liczbowe, w postaci zestawu dużych tabel dwuwymiarowych, pozwalający na automatyczną obróbkę tych danych oraz na prezentację ich w różny sposób. Popularny program stosowany w księgowości oraz w biurze.


Lekcja 18

Przyszła praca

Moim wymarzonym zawodem byłoby zostanie psychologiem.

Taki pomysł narodził się w mojej głowie kilka lat temu, kiedy jednoznacznie stwierdziłam, że czuję się potrzebna i powinnam nieść pomoc innym ludziom. Praca to nie tylko odbieranie co miesięcznej wypłaty, to również satysfakcja spowodowana pogłębianiem swojej wiedzy na temat świata, ludzi, rozwijaniem swoich umiejętności, a nade wszystko posyłanymi uśmiechami pełnymi wdzięczności. To dla mnie wystarczający akt zapłaty, mieć świadomość, że ludzie wokół czują się szczęśliwi z mojej przyczyny.

 

Lekcja 17

Praca z edytorem tekstu - tabele, krzyżówki, zestawienia

Dzięki MS Office Word możemy również wykonać tabele, zestawienia i krzyżówki, korzystając z funkcji wstawiania tabeli i jej formatowania.


Lekcja 16

 Praca z edytorem tekstu - równania i wzory matematyczne

MS Office Word może służyć do zapisu równań i wzorów matematycznych. Program Word automatycznie konwertuje równanie podczas wpisywania, nadając mu profesjonalny format.
Aby wstawić równanie trzeba na karcie wstawianie w grupiesymbole kliknąć strzałkę obok pozycji równanie. Następnie należy kliknąć wstaw nowe równanie i wpisać formułę matematyczną.


Lekcja 15

  Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku!!!




Lekcja 14

                              Praca z edytorem tekstu - tablica Mendelejewa



niedziela, 6 stycznia 2013

Lekcja 13

Praca z edytorem tekstu

Lekcja 12

                                                              Wewnątrz sieci

1.Sieć komputerowa- to zbiór komputerów i innych urządzeń połączonych ze sobą kanałami komunikacyjnymi. Sieć komputerowa umożliwia wzajemne przekazywanie informacji oraz udostępnianie zasobów własnych między podłączonymi do niej urządzeniami, tzw. "punktami sieci".


Zalety:
- zakupy przez internet
- rozrywka
- szybkie wyszukiwanie informacji
- możliwość korzystania ze swojego konta bankowego
-szybka komunikacja z ludźmi na całym świecie


Wady:
-naruszanie praw autorskich
-uzależnienie
-pedofilia
-treści pornograficzne dostępne dla dzieci
-wirusy
-hakerstwo
-piractwo komputerowe


2.Urządzenia sieciowe
 Karta sieciowa - karta rozszerzenia, która służy do przekształcania pakietów danych w sygnały, które są przesyłane w sieci komputerowej.

Przełącznik - urządzenie łączące segmenty sieci komputerowej pracujące głównie w drugiej warstwie modelu ISO/OSI, jego zadaniem jest przekazywanie ramki między segmentami sieci z doborem portu przełącznika, na który jest przekazywana.
Koncentrator - urządzenie łączące wiele urządzeń sieciowych w sieci komputerowej o topologii gwiazdy.
 Router - urządzenie sieciowe pracujące w trzeciej warstwie modelu OSI. Służy do łączenia różnych sieci komputerowych, pełni więc rolę węzła komunikacyjnego.

Wtórnik - to urządzenie stosowane w telekomunikacji do regeneracji sygnału.
Access Point - urządzenie zapewniające stacjom bezprzewodowym dostęp do zasobów sieci za pomocą bezprzewodowego medium transmisyjnego.
Mostek  - urządzenie łączące dwie lub więcej sieci lub segmenty sieci dokonując filtrowania ruchu sieciowego. Sieci podłączone do mostu mogą korzystać z różnych fizycznych i logicznych protokołów łącza.




3. Rodzaje medium transmisyjnego
 
Kabel skrętka

 

Kabel koncentryczny

Światłowód

Fale radiowe







4. Podział sieci komputerowych ze względu na  topologie 

Szynowa
Pierścieniowa
Gwiazdy
5.Podział sieci komputerowych ze względu na zasięg

Sieć WAN - sieć komputerowa znajdująca się na obszarze wykraczającym poza jedno miasto.

Sieć miejska MAN to duża sieć komputerowa, której zasięg obejmuje aglomerację lub miasto. Tego typu sieci używają najczęściej połączeń światłowodowych do komunikacji pomiędzy wchodzącymi w jej skład rozrzuconymi sieciami LAN.

Sieć lokalna LAN  – najmniej rozległa postać sieci komputerowej, zazwyczaj ogranicza się do jednego budynku lub kilku pobliskich budynków (np. bloków na osiedlu).